2009. december 23., szerda
Vaníliás kifli
2009. december 17., csütörtök
Karácsonyi muffin
Hozzávalók: 20 dkg liszt, 10 dkg cukor, 1 zacskó sütőpor, 20 dkg mazsola, 1 narancs, 4 tojás, 1 dl tej, 15 dkg vaj, 1 teáskanál mézeskalács fűszerkeverék.
A mazsolát alaposan megtisztítom, megmosom, és rumba áztatom. A naracsot megpucolom, apró kockákra vágom. A lisztet összekeverem a sütőporral és a fűszerkeverékkel. A tojásokat szétválasztom, a sárgákat habosra keverem a cukorral. A cukros tojáshoz keverem az olvasztott vajat és a tejet, majd a lisztes keveréket. Óvatosan hozzáadom a felvert tojásfehérjét és a lecsöpögtetett, lisztbe forgatott mazsolát és narancsot.
2009. december 15., kedd
Vizes zsömle
2009. december 13., vasárnap
Gyümölcsrizs

2009. november 27., péntek
Sajtos szójaszelet pirított zöldborsóval

2009. november 25., szerda
Zöldborsófőzelék

Hozzávalók: 1 kg zöldborsó (friss vagy fagyasztott), csipet só, néhány evőkanál cukor, petrezselyemzöld, liszt, kb. 1/2 dl tej vagy 1 evőkanál tejföl, esetleg reszelt sajt.
A zöldborsót felteszem főni kicsivel több vízzel, mint ami ellepi, sózom, hozzáadom a cukrot, ízlés szerint petrezselyemzöldet (lehetőleg egészben), és fedő alatt addig főzöm, amíg a borsó megpuhul. Ezután kiveszem a petrezselyemzöldet, adok hozzá tejet, tejfölt vagy sajtot, megszórom liszttel. Csomómentesre keverem. Addig főzöm, amíg besűrűsödik.
A sajt a saját kényszermegoldásom. Nem volt itthon se tej, se tejföl, és kedvem se sok a bevásárláshoz. Volt viszont sajt. Az is tejtermék. Gondoltam, ha nem lesz jó, majd nem mondom el senkinek.:) Nem lett rossz. Tulajdonképpen észre sem lehetett venni, hogy sajtot tettem bele. Jó ötlet volt.:)
2009. november 22., vasárnap
Sóskafőzelék

Liszttel besűrítem, azaz apránként adom hozzá a lisztet, közben folyamatosan kevergetem, hogy ne legyen csomós. A végén kiszedegetem belőle a nagyobb csomókat, mert sosem sikerül tökéletesen simára keverni. Nem zavar, mert nem versenyre készül. Az íz a lényeg, az pedig eddig mindig jó volt. :)
2009. november 21., szombat
Gombakrémleves

2009. november 19., csütörtök
Póréhagymás burgonya krémleves

2009. november 14., szombat
Cukkíni krémleves

2009. november 9., hétfő
Morzsás karfiol
A karfiolt közepes nagyságú rózsákra szedem és enyhén sós vízben megfőzöm. Amikor könnyedén bele tudom szúrni a villát, akkor már jó. Miközben a karfiol fő, egy serpenyőben felmelegítek kevés olajat, és megpirítom rajta a zsemlemorzsát, majd hozzákeverek egy kevés fokhagymaport. Amikor készen van, leszűröm, lecsepegtetem a karfiolt, és beleforgatom a fokhagymás zsemlemorzsába. Tálaláskor tejfölt teszek a tetejére.
Sokszor készítem, amikor nincs sok időm, és utána nem készülök sehova.:)
2009. november 4., szerda
Guacamole, azaz avokádókrém

2009. október 28., szerda
Zöldségköret wokban
2009. október 2., péntek
Töltött gomba
Hozzávalók: 5-6 nagyobb gombafej, 1 kis fej hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 kis paradicsom, zsemlemorzsa (vagy áztatott zsemle), 1 evőkanál olaj, 1-2 evőkanál tejföl, 1 kisebb krumpli.
Egy tálba darabolom a gombaszárakat, hagymát, fokhagymát és a paradicsomot. Belereszelem a krumplit, hozzáadom a tejfölt, és annyi zsemlemorzsát, hogy könnyen kezelhető masszát kapjak. Lehet bele tojást is tenni, hogy jobban összeálljon, de én nélküle szeretem.
A masszát a megtiszított gombafejekbe halmozom. Mindet felhasználom, az a jó, ha a töltelék jó magas.
200°C-ra előmelegített sütőben kb. 30 percg sütöm, amíg szépen meg nem sül a teteje.
Krumplipürével vagy rizzsel, de önmagában is fogyasztható.
2009. augusztus 26., szerda
Babfőzelék fasírttal
2009. augusztus 16., vasárnap
Óvári sertésszelet vajas törtkrumplival
2009. augusztus 1., szombat
Pizza, ahogy mi szeretjük
2009. július 8., szerda
Palacsintatésztában sült mindenféle kuszkusszal
2009. július 7., kedd
Babpástétom
2009. július 2., csütörtök
Vendégváró falatok Ágitól, és annak vega változata
2009. április 18., szombat
Rozmaringos csirketekercs

2009. április 16., csütörtök
Kakaóscsiga másképp

2009. március 28., szombat
Vasi pecsenye nemzetiszínű rizzsel

Hozzávalók: sertéstarja vagy comb (azt hiszem, combból készítettem, de bevallom, nem nagyon értek hozzá:D), tej, fokhagyma, liszt, pirospaprika, rizs, piros és zöld ételszínezék.
A húsokat szép vékony szeletekre vágom, kiklopfolom, besózom, és tálba teszem. Annyi tejet öntök rá, amennyi éppen ellepi, apróra vágott fokhagymát adok hozzá, lezárom, és éjszakára hűtőbe teszem. Ezután paprikás lisztbe forgatom, és forró olajon mindkét oldalát ropogósra sütöm.
A rizst a szokásos módon megfőzöm, majd három részre osztom. Az egyik harmadhoz 1-2 csepp piros, a másikhoz zöld ételszínezéket keverek, a harmadikat békén hagyom.
Tálaláskor a különböző színű rizst egymás alá rendezem.
Lehet, hogy van jobb megoldás az ételszínezéknél, de nem volt lehetőségem kísérlezetni, hogy mivel tudom elérni a megfelelő árnyalatot, így ez maradt. Nem gyakran eszünk nemzetiszínű ételt, így azt gondolom, ennyi belefér.:)
2009. március 14., szombat
Kókuszgolyó
Az egyik héten gondoltam egyet, és nem kísérletezgettem mindenféle kelttésztával, hanem biztosra mentem. A legfőbb indok az volt, hogy mivel korán reggel (hajnalban) indulunk, időben be kellene kapcsolni az alvó funkciót, nem pedig a konyhában tölteni az értékes perceket (órákat). A választás a kókuszgolyóra esett. Viszonylag gyors, egyszerű és finom.
Hozzávalók: 25 dkg háztartási keksz, 5 dkg mazsola, 4 evőkanál méz, 1 evőkanál kakaópor, 5 dkg puha vaj, 1 dl tej, 4-5 evőkanál baracklekvár, 2 evőkanál rum, 5 dkg kókuszreszelék.
A kekszet ledarálom (amennyiben nem volt akkora szerencsém, hogy darált változatot sikerült vennem), hozzáadom a kakaóport, a kókuszreszeléket, és a mazsolát. A mézet a tejjel felforrósítóm, majd a kekszes keverékre öntöm. Belekeverem a vajat, a lekvárt, a rumot, és 1-2 órára beteszem a hűtőbe.
Ezután nedves kézzel diónyi golyókat formázok belőle, és kókuszreszelékben megforgatom. Isteni!:)

2009. március 4., szerda
Falafel és csirkés gyros
Hozzávalók: tortilla-lapok, falafelgolyók (Orgran Falafel-mix) vagy sült csirkehús, tetszés szerinti zöldségek (az enyémben póréhagyma, paprika és paradicsom), görög stílusú natúr joghurt ízesítve sóval, borssal, apróra vágott fokhagymával.

A tortilla-lapot picit megnedvesítem, és 30 mp-re beteszem a mikróba (legnagyobb fokozat). A tortilla-lapot a tenyeremre helyezem, a szélétől kb. 3 cm-t kihagyva ráteszek 2 falafelgolyót vagy egy kis adag húst. Felhajtom a szélét, majd a két oldalát is ráhajtom, hogy tölcsér alakot kapjak, és körbetekerem alufóliával. A golyókra (vagy a húsra) zöldségeket teszek, majd egy néhány teáskanálnyi joghurtot. Ezután kezdem elölről, amíg el nem fogynak a hozzávalók.
Lehet enni hasábburgonyával vagy rizzsel, de önmagában is finom, sőt.:)
Tisztában vagyok vele, hogy nem eredeti recept, elsősorban azért, mert nem tzatzikit használtam, de nekünk így (is) nagyon ízlik.
2009. február 25., szerda
Mindenféle palacsinta
Egyes számú verzió, azaz ahogy Attila szereti
Hozzávalók: 20 dkg liszt (itt: cream vagy plain flour), 2 tojás, 5 dl tej, csipet só, 50 ml olaj.
Egy nagy tálban habverővel vagy a Tupperware Konyhai Mindentudóval alaposan összekeverem a hozzávalókat. Vékonyan kiolajozom a palacsintasütőt az első palacsinta sütéséhez, de a továbbiakban erre nincs szükség, a tésztában lévő olaj biztosítja, hogy ne égjen le.
Töltelék: reszelt vagy darabolt füstölt sajt, bacon
Öntet: natúr joghurt (görög stílusút kaptam, így azt használtam), csipet só, bors
Kettes számú verzió, azaz ahogy én szeretem
Nem szeretem a tojást. Hacsak lehet, elhagyom a sütikből is, de mivel másokat erre nem kárhoztatok, ha nem akarják, így általában kétféleképpen készítem az ételeket. Már, amennyiben megoldható.

Hozzávalók: 20 dkg liszt (itt: cream vagy plain flour), 2 tojásnak megfelelő pótló (Orgran No Egg), 5 dl tej, csipet só, 50 ml olaj.
Töltelék: reszelt vagy darabolt füstölt sajt, párolt zöldségek (Tupperware Mikropárolóban, mikróban max. fokozaton 10 perc).
Öntet: az Attiláéval megegyező.
Melegen, petrezselyemzölddel megszórva tálalom.

2009. február 24., kedd
Almás rétes

Hozzávalók: 1 csomag réteslap, 1 kg alma, 10 dkg cukor, fahéj, olvasztott vaj vagy olaj.
Az almát megszabadítom a magházától, lereszelem, kinyomkodom a levét, összekeverem a cukorral és a fahéjjal. A réteslapokat óvatosan kiveszem a csomagolásból, kihajtogatom, és megszerzek egy lapot. Lisztezett felületre teszem, megkenem olvasztott vajjal, ráteszek egy újabb lapot, azt is megkenem vajjal, majd erre egy újabb lapot. Erre teszem az almatöltelék felét úgy, hogy a szélén kihagyok egy kb. 4 cm széles részt. Óvatosan feltekerem, sütőpapírral kibélelt tepsibe teszem, és a tetejét megkenem olvasztott vajjal. A többi lappal, és a töltelék másik felével ugyanígy járok el. 220°C-ra előmelegített sütőben pirosra sütöm. Porcukorral megszórva tálalom.
2009. február 5., csütörtök
Gyors tésztavacsora

2009. február 1., vasárnap
Tonhalas csiga

A tonhalkonzervet lecsöpögtetem és villával összetöröm. Hozzáadom a tejfölt, a mustárt, a citromlevet, sózom, borsozom, és tetszés szerint fűszerezem -én bazsalikomot és oregánót használtam-. Alaposan összekeverem. A tésztát az előírásnak megfelelően előkészítem -csak szobahőmérsékleten kellett tartanom kb. 1,5 órát, majd kitekerni:)-, rákenem a tonhalas masszát úgy, hogy az egyik szélén 3-4 cm széles részt üresen hagyok, majd felkerem. 3 cm széles darabokra szeletelem, és sütőpapírral kibélelt tepsibe sorakoztatom a csigákat. Ez a rész a legnehezebb, mivel a tonhalas massza minden, csak nem szilárd. Rendesen megharcoltunk egymással, mire sikerült. Mindegyik csiga tetejét megszórom szezámmaggal, és 220°C-ra előmelegített sütőben kb. 30 perc alatt megsütöm, hogy a teteje picit megpiruljon.

Itt találtam: Eve & Apple
2009. január 31., szombat
Szójás-mézes csirke

Itt találtam: mindmegette
2009. január 30., péntek
Stefánia szelet

Hozzávalók: 250 g darált sertéshús, 4 tojás, 1 kisebb fej hagyma, 2 gerezd fokhagyma, só, bors, majoranna, szerecsendió (ezt nem szoktam beletenni), pirospaprika, 1 teáskanál mustár, zsemlemorzsa.
A húst alaposan összekeverem 2 tojással, az apróra vágott hagymával, a zúzott fokhagymával. Sózom, borsozom, alaposan megszórom pirospaprikával, hozzáadom a mustárt és a majorannát. Annyi zsemlemorzsát adok hozzá, hogy jól formázható masszát kapjak. Kiolajozok egy hőálló tálat, megszórom zsemlemorzsával. Ebbe teszem a fasírtot úgy, hogy hosszában 2 főtt tojást teszek a közepébe. Jól összenyomogatom, hogy a massza kitöltse az összes helyet a tojások körül. Megkenem a tetejét olajjal (jó sokkal, nehogy kiszáradjon sülés közben), megszórom zsemlemorzsával, és 220°C-ra előmelegített sütőben legalább 50 percig sütöm, amíg a teteje szép piros nem lesz. Tálalás előtt hagyom kicsit hűlni, hogy könnyebben lehessen szeletelni. Vajas törtkrumplival tálalom.
2009. január 27., kedd
Zsömle vagy buci


2009. január 26., hétfő
Almás pite

2009. január 24., szombat
Apple Crumble, azaz Morzsás alma
Hozzávalók:
A "töltelékhez": 450 g alma, 50 g barnacukor, 1 evőkanál liszt, csipetnyi fahéj, egy kisebb darabka olvasztott vaj.
A morzsához: 300 g liszt, 175 g barnacukor, csipetnyi só, 200 g puha vaj.
Az almát megpucolom, kimagozom, és vékony szeletekre vágom. Megszórom a cukorral, a liszttel, a fahéjjal, és óvatosan elkeverem az olvasztott vajjal, hogy nehogy összetörjön az alma, de mindenhol érje a cukros keverék. Kivajazok egy hőálló tálat, és belekanalazom az almát.

A lisztet elkeverem a cukorral és a sóval, a vajat belemorzsolom. Akkor jó, ha olyan az állaga, mint a friss zsemlemorzsának. Egyenletesen befedem vele az almát. 180°C-ra előmelegített sütőben kb. 45 percig sütöm, amíg a teteje szépen megpirul. Tejszínhabbal lehet érdekesebbé tenni, de szerintem anélkül is éppen elég édes. Nekem nem hiányzott.
Nem mellesleg ez volt az első szigetországi próbálkozásom, ami Attilának is tetszett. Mindenféle megjegyzés nélkül.:)
Mindennapi kenyerünk
Hozzávalók: 420 g liszt (itt: strong white flour), 1 tasak szárított élesztő, 1-1 teáskanál só és cukor, 25 dkg vaj, 3 dl langyos víz.
A lisztet elkeverem az élesztővel, a sóval, és a cukorral, belemorzsolom a vajat. Hozzáadom a vizet, és rugalmas tésztát gyúrok. Kivajazok egy hosszúkás formát (szilikont nem kell kivajazni), beleteszem a tésztát, és 1 órán át hagyom kelni. Előmelegített sütőben 200°C-on 30 percig sütöm.

A legritkább esetben sütöm ezt az alapváltozatot. Általában fokhagymát és rozmaringot teszek bele, vagy magyaros fűszereket és fokhagymát, esetleg olaszos fűszereket és fokhagymát. A lehetőségek tárháza végtelen.:)
2009. január 23., péntek
Kakaós-fahéjas csiga

Karácsonyi bejgli

Hozzávalók:
Tészta: 50 dkg liszt, 20 dkg vaj, 2 dkg élesztő, 3 dkg porcukor, 2 tojás sárgája, 2 dl tej, csipetnyi só.
Diós töltelék: 25 dkg darált dió, 20-22 dkg porcukor, 1 nagy reszelt alma, 5 dkg baracklekvár, 10 dkg apróra vágott birsalmasajt, 5 dkg mazsola (igen, ebből is mehet több), csipetnyi só.
Mákos töltelék: 25 dkg darált mák, 20 dkg porcukor, 7 dkg mazsola (nyugodtan lehet több, az nem árt), 2 dl tej, 1 zacskó vaníliás cukor, 3 szem összetört szegfűszeg, 1 mokkáskanál reszelt narancshéj (ebből mehet több), csipetnyi só.

Az élesztőt felfuttajuk a langyos tejben, a lisztet elkeverjük a cukorral, belemorzsoljuk a vajat, hozzáadjuk a tojást, az élesztős tejet, a sót, és rugalmas tésztát gyúruk belőle. Picit ragad az elején, de nem kell megijedni. A tésztát kettéosztjuk, és kelesztés nélkül ujjnyinál vékonyabbra nyújtjuk. Megkenjük a diós vagy mákos töltelékkel, és szorosan feltekerjük. A tekercsek tetejét megkenjük a megmaradt tojásfehérjével, és kicsit hagyjuk pihenni. Forróra előmelegített sütőbe tesszük. Amikor elkezd pirulni, alacsonyabb hőfokra kapcsoljuk a sütőt, majd kb. 15 perc elteltével újra felkapcsoljuk. Összesen kb. 45 percig sütjük. Hagyjuk hűlni, fóliába csomagolva tároljuk. Legjobb, ha közvetlenül fogyasztás előtt szeleteljük, hogy ne száradjon ki.
Vegetáriánus, de milyen? :)
PESCO-LACTO-OVO: technikailag nem vegetáriánus, mivel húst nem eszik ugyan, de halat, tojást és tejtermékeket igen.
LACTO-OVO: nem eszik húst, de tojást és tejtermékeket igen.
LACTO: nem eszik húst és tojást, viszont tejtermékeket igen.
OVO: nem eszik húst és tejtermékeket, de tojást igen.
VEGAN vagy SZIGORÚ VEGETÁRIÁNUS: nem eszik húst, tejterméket, tojást, és -esetleg- semmi állatokkal összefüggésbe hozható dolgokat.
ÉN: valahol a LAKTO-OVO és a LACTO között vagyok, mivel tojást nem eszem "direktben", csak sütikben, de ha lehet, ott sem.
Irish Stew Ágitól
Hozzávalók: 2 kg bárány- vagy marhahús, 2 hagyma, 2 répa, 750 ml víz vagy húsleves, 500 ml Guinness, babérlevél, kakukkfű, kb. 12 db félbevágott újkrumpli.
A sütőt 180°C-ra előmelegítem. Felkockázom a húst (marhával készítettem), sózom, borsozom és olajon megpirítom, majd kiszedem, félreteszem. Ugyanabba az edénybe teszem a felkockázott hagymát és répát, összeforgatom, hogy mindenhol érje az olaj. Hozzátöntöm a vizet (vagy húslevest), a Guinness-t, hozzáadok 1 babérlevelet, 1ek kakukkfüvet. Beleteszem a húst, a tetejére igazítom az újkrumplit. Forrásig főzöm. Ezután lefedem és másfél-2 órát sütöm. Petrezselyemmel, metélőhagymával lehet tálalni.

Eredetileg gyöngyhagymával szól a recept, de nekem csak "rendes" hagymám volt, így azzal készült. 1 bögre árpagyöngy is kellene bele, de az végképp nem volt itthon. Ráadásul nincs olyan edényem, ami a tűzhelyen és a sütőben is használható, így forrás után kiszedtem a krumplit, a húsos-Guinness-es lötyit átöntöttem a tűzálló tálba, és újra elrendeztem a tetején a krumplikat. Ezt fedtem le, és tettem a sütőbe. Macerásabb, de működött.:)
2009. január 22., csütörtök
Brotchan Foltcher, azaz tradícionális ír póréhagyma leves
Hozzávalók: 70 dkg póréhagyma, 5 dkg vaj, 8 dl víz, 3 dl tej, só, bors, 4 dkg zabpehely, tejszín, petrezselyem.
A póréhagymát kettévágom, leszedem a külső leveleket, alaposan átmosom, vékony szeletekre vágom. Nagy serpenyőben felolvasztom a vajat, beteszem a hagymát és néhány percig fonnyasztom. Felöntöm a vízzel és a tejjel, ízesítem szárított zöldségkeverékkel (nem sajnálom). Forrás után még 10 percig hagyom gyöngyözni, hogy a hagyma megpuhuljon. Ízlés szerint sózom, borsozom és hozzákeverem a zabpelyhet. Ismét felforralom, majd lassú tűzön 15-20 percig főzöm. Tejszínnel, apróra vágott petrezselyemmel tálalom.