2009. február 25., szerda

Mindenféle palacsinta

Tegnap Pancake Tuesday volt, itt így hívják a Húshagyó Keddet. Nekem tetszik.:) Vannak az íreknek olyan szokásaik, amik kifejezetten tetszenek, mint pl. ez a palacsinta nap. Beszereztem a szükséges hozzávalókat, és nekiálltam a két különböző palacsintatészta összeállításának -az okról később-.


Egyes számú verzió, azaz ahogy Attila szereti

Hozzávalók: 20 dkg liszt (itt: cream vagy plain flour), 2 tojás, 5 dl tej, csipet só, 50 ml olaj.

Egy nagy tálban habverővel vagy a Tupperware Konyhai Mindentudóval alaposan összekeverem a hozzávalókat. Vékonyan kiolajozom a palacsintasütőt az első palacsinta sütéséhez, de a továbbiakban erre nincs szükség, a tésztában lévő olaj biztosítja, hogy ne égjen le.

Töltelék: reszelt vagy darabolt füstölt sajt, bacon

Öntet: natúr joghurt (görög stílusút kaptam, így azt használtam), csipet só, bors


Kettes számú verzió, azaz ahogy én szeretem

Nem szeretem a tojást. Hacsak lehet, elhagyom a sütikből is, de mivel másokat erre nem kárhoztatok, ha nem akarják, így általában kétféleképpen készítem az ételeket. Már, amennyiben megoldható.



Hozzávalók: 20 dkg liszt (itt: cream vagy plain flour), 2 tojásnak megfelelő pótló (Orgran No Egg), 5 dl tej, csipet só, 50 ml olaj.

Töltelék: reszelt vagy darabolt füstölt sajt, párolt zöldségek (Tupperware Mikropárolóban, mikróban max. fokozaton 10 perc).

Öntet: az Attiláéval megegyező.

Melegen, petrezselyemzölddel megszórva tálalom.

2009. február 24., kedd

Almás rétes

Rettenetesen kicsi a hűtőnk fagyasztórésze. Nemrég, amikor a nagybevásárlás után szembesültem a ténnyel, hogy nem tudom rendesen elpakolni a dolgokat, nem volt más megoldás, a réteslapnak ki kellett kerülni. Betettem a hűtőrészbe, így nyertem 1 napot, hogy döntsek a további sorsáról. Végül vettem almát, és almás rétest sütöttem belőle. Életemben először. Tudom, nem igazi házi rétes, mert nem én nyújtottam-húztam a tésztát, de mégis "igazibb", mint a teljesen elkészített, csak a sütőbe beillesztendő változat.:)


Hozzávalók: 1 csomag réteslap, 1 kg alma, 10 dkg cukor, fahéj, olvasztott vaj vagy olaj.

Az almát megszabadítom a magházától, lereszelem, kinyomkodom a levét, összekeverem a cukorral és a fahéjjal. A réteslapokat óvatosan kiveszem a csomagolásból, kihajtogatom, és megszerzek egy lapot. Lisztezett felületre teszem, megkenem olvasztott vajjal, ráteszek egy újabb lapot, azt is megkenem vajjal, majd erre egy újabb lapot. Erre teszem az almatöltelék felét úgy, hogy a szélén kihagyok egy kb. 4 cm széles részt. Óvatosan feltekerem, sütőpapírral kibélelt tepsibe teszem, és a tetejét megkenem olvasztott vajjal. A többi lappal, és a töltelék másik felével ugyanígy járok el. 220°C-ra előmelegített sütőben pirosra sütöm. Porcukorral megszórva tálalom.

2009. február 5., csütörtök

Gyors tésztavacsora

Szeretem a könnyen variálható és gyorsan elkészülő ételeket. Az utóbbi időben bátrabban nyúlok olyan fűszerekhez vagy ízesítőkhöz, amik első hallásra nem illenek az adott ételhez. Így sikerült ez a zöldséges tészta is, ami azóta nagy kedvencemmé vált. Szeretem, mert gyorsan készen van, és gyakorlatilag azt teszek bele, ami éppen itthon van.

Hozzávalók: száraztészta (legjobb a penne, farfalle vagy a csavart), zöldségek, hagyma, fokhagyma, só, bors, szójaszósz.


A tésztát felteszem főni. Közben egy másik edényben kevés olajat felforrósítok, beleteszem a felaprított hagymát, és üvegesre párolom. Ezután beleteszem a felkockázott zöldségeket (legtöbbször egyes mirelitzöldséget szoktam, ez többnyire van itthon), és puhára párolom. Hozzáadom az apróra vágott fokhagymát, kicsit összepirítom, sózom, borsozom, majd hozzáteszem a megfőtt, leszűrt tésztát. Az egészet összeforgatom, leöntöm szójaszósszal, és újra összepirítom. Azonnal tálalom.

Nehéz meghatározni a hozzávalók mennyiségét, mivel "érzésre", szemmértékre szoktam adagolni. Kb. 250 g tésztát szoktam megfőzni, ehhez mérem a többit. Kb. 100 g zöldséget, 1 nagyobb fej hagymát, 2 gerezd fokhagymát, és néhány evőkanál szójaszószt szoktam. Annyit, hogy ne tocsogjon benne, de azért érezhető legyen, ne csak nyomokban.

2009. február 1., vasárnap

Tonhalas csiga

Éppen azon gondolkodtam, hogy kellene valamit készíteni a konyhaszekrényben lapuló tonhalkonzervből, amikor rátaláltam erre a receptre. Kapásból a tonhalsaláta jutott eszembe, de azonnal elvetettem, mert Attila nem egy nagy salátás. A tonhalat viszont szereti, és mivel én még a szagát sem, viszonylag ritkán készítem. Az viszont mégsem állapot, hogy csupán ezért száműzzem a konyhából.:) A következő löketet az adta, hogy Veronicanak megígértem, hogy ha látok, veszek neki filo pastry-t (kb. rétestészta). Láttam. Vettem magamnak is. Nem árt, ha van itthon, és még éppen ennyi hely volt a fagyasztóban. Vettem puff pastry-t (kb. levelestészta) is, a csigához pont ilyenre volt szükségem. Mivel a fagyasztóban teltház volt, kicsit átvariáltam, és ezt a tonhalas csigát készítettem Attilának ebédre.

Hozzávalók: kb. 200 g leveles tészta (dobozos, előre kinyújtott változatot használtam), 1 tonhalkonzerv, 1-1 evőkanál tejföl és mustár, 1 evőkanál frissen facsart citromlé, só, bors, fűszerek, szezámmag.


A tonhalkonzervet lecsöpögtetem és villával összetöröm. Hozzáadom a tejfölt, a mustárt, a citromlevet, sózom, borsozom, és tetszés szerint fűszerezem -én bazsalikomot és oregánót használtam-. Alaposan összekeverem. A tésztát az előírásnak megfelelően előkészítem -csak szobahőmérsékleten kellett tartanom kb. 1,5 órát, majd kitekerni:)-, rákenem a tonhalas masszát úgy, hogy az egyik szélén 3-4 cm széles részt üresen hagyok, majd felkerem. 3 cm széles darabokra szeletelem, és sütőpapírral kibélelt tepsibe sorakoztatom a csigákat. Ez a rész a legnehezebb, mivel a tonhalas massza minden, csak nem szilárd. Rendesen megharcoltunk egymással, mire sikerült. Mindegyik csiga tetejét megszórom szezámmaggal, és 220°C-ra előmelegített sütőben kb. 30 perc alatt megsütöm, hogy a teteje picit megpiruljon.


Itt találtam: Eve & Apple