2011. január 6., csütörtök

Lencsesaláta

Az új év idén sem kezdődhetett lencse nélkül. Igaz ugyan, hogy a szilveszteri buliban ettünk lencselevest, de az még tavaly volt. :) Mindenképpen szerettem volna valamit én is készíteni, hogy elsején is ehessünk. Nehogy azért kopjon föl az állunk 2011-ben, mert lusta voltam. :)

Szerencsére találtam egy nagyon gyors, nagyon egyszerű, és nagyon finom lencseétel receptet. A buliból hazaérve beáztattam a lencsét, másnap megfőztem, megvártam, amíg kihűl, és összeraktam a salátát. Nem tartott sokáig. Sem az elkészítés, sem az elfogyasztás. :)

Hozzávalók: 20 dkg főtt lencse, 1 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál borecet (almaecetem volt itthon), 1 kávéskanál cukor, 1 gerezd fokhagyma, só, bors, 2 evőkanál citromlé, lilahagyma, alma.

A lencsét leszűröm. Az olajat, ecetet, cukrot összekeverem a finomra zúzott fokhagymával, majd a lencsére öntöm a salátalevelet, amit még sóval, borssal is ízesítek. A hagymát felszeletelem, tálba teszem, meglocsolom a citromlé felével. Az almákat kockákra vágom, egy másik tálkába teszem, és ráöntöm a maradék citromlevet, hogy szép világos maradjon a húsa. Tálalás előtt összekeverem a lencsét, a hagymát és az almát.

Gyors, egyszerű, finom... és már nem múlik rajtam a családi kassza sorsa. :)

Itt találtam: Praktika XV. évfolyam, 1. szám

Kolbászos kifli

Még nyáron tetszett meg ez a harapnivaló, amikor egy kedves ismerős :) látott miket vendégül. Annyit ettünk belőle, amennyit éppen nem szégyelltünk, talán valamivel többet, így nem volt kérdés, hogy meg kellett szereznem a receptjét. Azonnal ki is kellett próbálni, és mivel egészen jól sikerült (és percek alatt elfogyott), úgy gondoltam, a szilveszteri buliba is tökéletes lesz. Kivételesen nem változtattam az eredeti recepten, csak a friss élesztőt cseréltem szárazra, mert az előbbivel nem tudok dolgozni.

Hozzávalók: 1 dl olaj, 2,5 dl tej, 50 dkg liszt, 1 teáskanál cukor, 1 csapott evőkanál só, fél csomag szárított élesztő, vékonyra szeletelt kolbász.

A hozzávalókat a fenti sorrendben a kenyérsütő gépbe pakolom, és a kelesztő program gondjaira bízom. Ezután 4 egyforma részre osztom, mindegyiket vékony körlappá nyújtom, és 8 cikkre vágom. Mindegyik cikkre teszek egy karika kolbászt, és a vastagabb végénél kezdve feltekerem.

15 percig hagyom kelni, majd 18°C-ra előmelegített sütőben 15-20 perc alatt megsütöm.

Sörkorcsolyának ideális.

Próbáltam ugyanezt sajttal is, de még gyakorolnom kell. Csúnyán kifolyt belőle, így Szilveszterre nem vállaltam be. :)

Burgonyás-sajtos muffin

Jó ideje nem jártam erre, de ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy nem is ettünk semmi újat. Egyszerűen örültem, ha alkottam valami ehetőt, néha valami újat (régit, kéket, kölcsöncuccot... :D), de a dokumentálásra, lejegyzésre már nem maradt energiám. Van alibim, bár ez akkor sem szép dolog. Igyekszem behozni a lemaradást.

Kezdjük a pótlást a szilveszteri/újévi alkotásokkal!

Mivel az utolsó gyermek által engedélyezett szilveszteri buliba valami normális ennivaló volt a belépő (nem chips és társai), és arra gondoltam, mindenki szendvicset fog gyártani, vagy valami hasonlót, mást szerettem volna. Felcsaptam a netet, és hosszasan keresgéltem olyan sós muffin receptet, amihez volt itthon hozzávaló. Így akadtam erre. Kicsit átvariáltam, kiegészítettem, de az alapján nem változtattam.

Hozzávalók: 25 dkg liszt, 1 teáskanál sütőpor, 1 tojás, 5 evőkanál főtt, áttört burgonya, 10 dkg reszelt sajt, 3 dl tej, 1 dl olaj, 2 kávéskanál só, 1 paradicsom, 1 fej hagyma.

Egy nagyobb tálban összekeverem a burgonyát a tojással, tejjel, olajjal, sajttal és a sóval. A lisztet elkeverem a sütőporral, és a burgonyás masszához adom. A paradicsomot és a hagymát kockákra vágom, és óvatosan a tésztába keverem.

A muffinformát kivajazom, belekanalazom a tésztát, és kb. 180°C-ra előmelegített sütőben 30 percig sütöm, amíg a teteje aranybarna lesz.

A tetejére lehet szórni sajtot. Én elfelejtettem, de nélküle is finom volt.

Itt találtam: Házias konyha